Cesta okolo Slovenska

12.08.2024
Slovensko moje, otčina moja, krásna si ako raj.

Slovensko je krajina s bohatou históriou, kultúrou a tradíciami. Tie si zaslúžia byť objavené a prežívané všetkými, bez ohľadu na vek, zdravotný stav či schopnosti. U nás v dennom stacionári svätej Rity sme sa rozhodli spojiť spoznávanie Slovenska s tvorivými aktivitami, čím sme klientom umožnili hlbšie pochopiť a precítiť krásy našej rodnej krajiny. Prostredníctvom vlastnej tvorby sme dokázali vyjadriť lásku k nádhernému slovenskému dedičstvu. 

Čičmany, malebná dedinka na Slovensku, sú známe predovšetkým svojou unikátnou architektúrou a tradičnými výrobkami. Čičmanské výrobky sa stali symbolom slovenského folklóru a remeselnej zručnosti, pričom čičmanské vzory, ktoré ich zdobia, sú dnes uznávané nie len doma, ale aj v zahraničí. Aj my v stacionári sme si vytvorili takéto tradičné slovenské vzory.


Akými prostriedkami cestovať?

Naši klienti zapojili svoju fantáziu a vytvorili rôzne dopravné prostriedky. Takto sme sa dozvedeli akými širokými spôsobmi sa dá cestovať po Slovenku.

Jedným z najtradičnejších spôsobov dopravy na Slovensku sú plte na rieke. Tento druh prepravy má svoje korene hlboko v histórii, keď pltníci prepravovali drevo a iné tovary po riekach, ako sú Dunajec či Váh. Z drevených paličiek sme si aj my vytvorili prototyp starovekej plte. 

Cyklistika na Slovensku zažíva čoraz väčší rozmach, najmä vďaka rastúcej sieti cyklotrás, ktoré prechádzajú nádhernými prírodnými scenériami a historickými mestami. Slovensko ponúka cyklistom rôzne možnosti – od jednoduchých cyklotrás v mestách až po náročné horské trasy v Tatrách a iných pohoriach. Cyklistika je na Slovensku vnímaná nie len ako šport, ale aj ako ekologický a zdravý spôsob prepravy, ktorý podporuje aktívny životný štýl.

Železničná doprava má na Slovensku dlhú tradíciu a stále zostáva dôležitým spôsobom prepravy osôb a tovaru. Okrem bežných vlakov, Slovensko ponúka aj rôzne turistické železnice, ako sú ozubnicová železnica na Štrbské Pleso alebo historická Čiernohronská železnica, ktoré lákajú milovníkov železničnej histórie. Naši klienti využili rolky z toaletného papiera, vrchnáky z plastových fliaš a ešte aj pomocou farby vznikol vláčik.  


Kreatívna cesta 

po Slovensku


Táto téma mala za cieľ nie len rozvíjať jemnú motoriku a tvorivosť klientov, ale aj oboznamovať ich s kultúrnym dedičstvom Slovenska. Vďaka rôznym tvorivým aktivitám mali možnosť spoznať slovenské hrady a zámky, tradičné jedlá, či ľudové remeslá. Čo bolo však najdôležitejšie, klienti sa zapojili do procesu tvorby vlastných umeleckých diel, ktoré boli krásne a aj autentické.


Kresby hradov a zámkov


Pokračovali sme vymaľovávaním slovenských hradov a zámkov. Klienti si zvolili pamiatky, ktoré poznali alebo ich zaujali, a pod vedením zamestnankýň stacionára ich preniesli pomocou farieb, štetcov a veľkej dávky fantázie na papier. Kresby neboli len obyčajnými zobrazeniami, ale skôr farebnými interpretáciami fantázie. Maľby Oravského hradu, Bratislavského hradu či Bojnického zámku sa stali súčasťou výstavy, ktorá ukázala, ako klienti vnímajú tieto historické poklady Slovenska.

Bábiky z bavlnky



Klienti sa tiež venovali výrobe bábik z bavlnky, ktoré reprezentovali tradičné slovenské kroje a ich precíznu prácu. Tvorba s bavlnou im poskytla možnosť rozvíjať jemnú motoriku. Výsledné bábiky symbolizovali slovenskú kultúru a tradície a taktiež sa stali nádherným remeselným dielom. Každá bola originálna, odrážajúc osobnosť a tvorivosť svojho výrobcu. 


Papierové halušky 

Tradičné slovenské jedlo, bryndzové halušky, sa stalo inšpiráciou pre ďalšiu tvorivú aktivitu. Klienti z farebného krepového papiera a lepidla vytvorili svoje vlastné halušky, bryndzu, slaninku a cibuľku, ktoré potom umiestnili a pripevnili na papierové taniere. Táto aktivita bola nie len zábavná, ale aj sme sa vďaka nej dozvedeli viac o slovenskej kuchyni a o tom, aké jedlá sú pre našu krajinu typické. 


Magnetky z ciest

Jednou z najdojemnejších častí našej cesty po Slovensku bolo zdieľanie zážitkov cez magnetky, ktoré si klienti priniesli z domu. Každý mal možnosť ukázať magnetku z miesta, ktoré navštívil, a podeliť sa o svoje zážitky s ostatnými. Klienti aj zamestnankyne hovorili o tom, čo videli, čo sa im páčilo a čo si zapamätali. Tieto malé suveníry sa stali kľúčom k príbehom o cestách po Slovensku – od návštev hradov a zámkov až po prírodné krásy, ako sú Tatry či Slovenský raj.

Čas hier a zábavy

Voľný čas sme netrávili vždy len vytváraním, ale aj zábavou a hraním!

Hry BrainBox sme spomínali už aj v našom predošlom článku, no tentokrát priniesla naša dobrovoľníčka Zuzka BrainBox Slovensko. Táto vzdelávacia spoločenská hra kombinuje zábavu s učením o Slovensku. Je ideálna pre klientov, mladších aj dospelých, ktorí chcú prehĺbiť svoje vedomosti o histórii, kultúre, geografii a ďalších zaujímavostiach Slovenska. Je navrhnutá tak, aby rozvíjala pamäť, pozornosť a schopnosť rýchlo si zapamätať informácie.

Hra BrainBox na tému Slovensko
Riško
Maroško
príklad kariet

Aký mala prínos táto téma?

Tento projekt bol pre klientov obrovským prínosom nie len v rozvíjaní ich kreatívnych schopností, ale aj v posilňovaní ich vzťahu k Slovensku. Prostredníctvom tvorby mali možnosť spoznať svoju krajinu z inej perspektívy, čo im prinieslo nové zážitky a vedomosti. Pre zamestnankyne stacionára a rodičov klientov bola táto téma dôkazom toho, že aj ľudia so zdravotným postihnutím môžu aktívne a radostne spoznávať svet okolo seba. A to spôsobom, ktorý je pre nich prístupný a obohacujúci.

© 2024 Všetky práva vyhradené 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!